image.png

Tournament Results

See how our wrestlers did at their tournaents!!! Mat time is the best time!!!

VAWA FS/GR States (May 7th & 8th, 2022)

GRECO

Kaleb Kumm-1st Place (B0ys 12U - 108)

K. Kumm tf. A. Anthony, 10-0

K. Kumm tf. A. Anthony, 11-0

Amir Wray-Hill (Mens 16U - 113)

C. Martin tf. A, Wray-Hill, 8-0

R. Vernem tf. A. Wray-Hill, 14-4

Nathan Meyers (Mens 9-12 - 120)

Z. Haskins pin N. Meyers, 2:28

R. Brandt pin N. Meyers, 0:54

Zion Atkins- 2nd Place (Boys 14U - 125)

Z. Atkins pin E. Federer, 1:24

K. Lewis tf. Z. Atkins , 8-0

Gavin Mills (Mens 9-12 - 132)

R. Yriart tf. G. Mills, 12-4

G. Miller tf. G. Mills, 12-3

Cole Clement (Mens 16U - 152)

B. Barns pin C. Clement, 0:48

T. Torres tf. C. Clement, 8-0

Sam Diggs-4th Place (Mens 16U - 170)

S. Diggs pin T. Duelley, 0:19

J. Kelly tf. S. Diggs, 11-3

S. Diggs tf. B. Morgan, 8-0

E. Flowers tf. S. Diggs, 12-4

Jaylen Williams-5th Place (Mens 9-12 - 195)

C. Cash tf. J. Williams, 10-2

C. Robinson pin J. Williams, 2:10

A. Marshall pin J. Williams, 1:45

D. Garrison pin J. Williams, 3:35

280117449_1394313697680782_3080265433138892106_n (1).jpg
FREESTYLE

Kenzie Kumm- 2nd Place (Girls K-5 - 78-80)

L. Wiggleswoth tf. K. Kumm, 10-0

L. Wiggleswoth tf. K. Kumm, 12-0

Kaleb Kumm- 2nd Place (B0ys 12U - 108)

K. Kumm tf. C. Blaney, 10-0

K. Kumm tf. J. Blanco, 10-0

A. Anthony dec K. Kumm, 14-13

R. Bosek dec K. Kumm, 16-9

Caden Stevenson (Mens 16U - 113)

C. Stevenson tf. S. Rodriguez, 10-0

S. Parsons pin C. Stevenson,1:41

T. Chin tf. C. Stevenson, 11-1

Amir Wray-Hill (Mens 16U - 113)

C. Martin tf. A. Wray-Hill, 12-2

A. Wray-Hill pin J. Porter, 1:47

A. Wray-Hill inj. def. R. Vernem, 0:00

J. Parker tf. A. Wray-Hill, 12-2

Ayden Walker (Mens 16U - 120)

B. Hand tf. A. Walker, 10-0

D. Pittman tf. A. Walker, 10-0

Nathan Meyers (Mens 9-12 - 120)

A. Jeffrey tf. N. Meyers, 12-2

N. Meyers tf. R. Linkous, 16-4

S. Lavarias tf. N Meyers, 10-0

Chandler Stevenson (Mens 16U - 132)

W. Johnson tf. C. Stevenson, 16-6

C. Stevenson pin S. Enqmorqdo-Ortiz, 3:03

R. Bqrone pin C. Stevenson, 3:37

Gavin Mills (Mens 9-12 - 132)

G. Mills tf. I. Ghorbani, 10-0

P. Alyea tf. G. Mills, 10-0

G. Mills tf. C. Hudson Jr., 10-0

J. Armstrong tf. G. Mills, 18-7

Cole Clement (Mens 16U - 152)

A. Martinez tf. C. Clement, 12-1

A. Beishembiev pin C. Clement, 1:34

Robert Pelleck (Mens 16U - 160)

J. Brubaker pin R. Pelleck, 0:50

W. Yashko tf. R. Pelleck, 10-0

Sam Diggs - 4th Place (Mens 16U - 170)

S. Diggs tf. P. Gordon, 13-2

S. Diggs tf. L. King, 10-0

R. Kucharczk pin S. Diggs, 1:42

S. Diggs tf. P. Gordon, 10-0

E. Flowers dec. S. Diggs, 14-6

Jaylen Williams (Mens 9-12 - 195)

J. Williams ff. C. Lopez

C. Cash  pin J. Williams, 0:50

A. Miller tf. J. Williams, 12-2

HHH Super Duals (May 21, 2022)

TEAMS (6):
IMG_0118.JPG

Heavy Hitting Hammers

Bruin Brawlers

Pitbull Wrestling Academy

RESULTS: